34/ Eesti teed on karmid..? Eksite!
14 MAAILMA KÕIGE KARMIMAT MAANTEED VÄLJASPOOL EESTIT
Tähtis pole sihtkoht vaid teekond? Igale poole ei pääse kohale laia siledat maanteed pidi. Need 14 teed on nii ekstreemsed, et võivad varjutada sihtkohast saadava elamuse.
Mashable pani kokku edetabeli karmimatest teedest, mis vaatamata ohtlikkusele pakuvad siiski ka imelisi vaateid. Kui kõrgusekartus pole lämmatav või ekstreemsused ei hirmuta, tasuks mõnesid neist proovida.
Zoji La, India
Zoji La on 3560 meetri kõrgusel asuv mägitee (avapildil), mis ühendab Indias Ladakhi ja Kashmiri. Tegemist on olulise maanteega, mille läbimine on küll ohtlik, kuid paljudele ainuke võimalus sihtkohta jõuda.
Transfăgărășan, Rumeenia
Foto: (CC) Antony Stanley / Wikipedia
70ndatel Ceaușescu aegadel ehitatud mägitee oli mõeldud sõjaväe liigutamiseks, et olla valmis sellisteks sissetungideks, nagu toimus 1968. aastal Tšehhoslovakkiasse. Üle 2000 meetri kõrgusele tõusva tee kõige vaatemängulisem osa on pikad S-kurvid ja tõusud-laskumised mäenõlval. Tegemist on mootorratturite ühe lemmikteega.
Daltoni maantee, Alaska
Foto: AFP PHOTO/ Alaska Department of Transportation & Public Facilities
Kohati kulgeb see tee talvel massiivse jääkihi peal, mis on tekkinud Sagavanirktoki jõe üleujutusest ja selle jäätumisest talvises pakases. Sadade kilomeetrite pikkune arktiline tee lõpeb kolme väikese külakesega kaugel põhjas.
Khardung La, India
Foto: (CC) Elroy Serrao / Flickr
5360 meetri kõrgusele kulgev tee on üks maailma kõrgeimaid, kuhu pääseb mootorsõidukiga liiklema.
Yungas Road, Boliivia
Foto: (CC) Ilosuna / Wikipedia
Maailma kõige ohtlikumaks maanteeks loeti mägiteed Boliivias, mis ühendab La Paz´i Coroico´ga. Sel teel sai surma 100-200 inimest aastas. Praeguseks on rajatud uus tee, mida pidi saab kahe linna vahel liikuda turvalisemalt. Kõrgused merepinnast muutuvad 330 meetrist 3600 meetrini, kuristike sügavused on kümnetest meetritest kilomeetrini.
Atlandi maantee, Norra
Atlandi maantee ehk norra keeles Atlanterhavsveien on 8,3 kilomeetrit pikk lõik maanteest number 64, mis kulgeb Eide ja Averøy vahel. Sellel teelõigul on kaheksa silda, mis ühendavad väikestest saartest koosnevat arhipelaagi mandriga. Kuna maantee alla jõuavad ookeanilained, siis vaatamata lainemurdjatele võivad need tuulise ilmaga üle tee jõuda.
Guoliangi tunnel, Hiina
Foto: (CC) Fang Chen / Flickr
Taihani mägesid läbiv tunnel ehitati kohalikele elanikele otseteeks. 1972. aastal rajatud 1200 meetri pikkune, viie meetri kõrgune ja nelja meetri laiune käik on ainus ühendustee Guoliangi küla ja muu maailma vahel. Ehitus kestis viis aastat. Kohati ulatub tee kaljust välja, kohati sukeldub mäemassiivi, nagu ussikäik püstloodis kaljuseinas.
Passage du Gois, Prantsusmaa
Foto: (CC) Florian Pépellin / Wikipedia
See on üks väheseid maanteesid, mida saab läbida vaid mõne tunni jooksul ööpäevas. Ülejäänud aja on tee merepõhjas. Mõõna ajal läbitav maantee ühendab Noirmoutieri saart mandriga.
Tianmeni mägimaantee, Hiina
Foto: (CC) Huangdan2060 / Wikipedia
Lisaks ekstreemsele ja käänulisele maanteele ripub selle kohal väidetavalt maailma pikim rippraudtee - 7455 meetrit pikk.
Dakhla oaasi maantee, Egiptus
Foto: (CC) REUTERS/Goran Tomasevic
Liivatormid, kuumad päevad ja jahedad ööd töötlevad seda teed pidevalt, nii et siledat asfalti sinna pole olnud põhjust täies ulatuses panna. Konarlik ja kohati liiva mattunud tee pakub aga hingematvaid maastikke ja vaateid. Kohapeal asuvad asulad, mis on oaasis eksisteerinud juba ajast, kui Saharas valitses palju niiskem kliima. Niilusest on Dakhla oaasini 350 km.
Hana maantee, Hawaii
See on hawaii üks käänulisemaid maanteesid ja pakub rannikul kulgedes imelisi vaateid nii merele kui metsa. Hana maantee on parajalt pikk, et ühepäevase väljasõiduga läbida - natuke üle saja kilomeetri. Lisaks põnevale kurvilisele kulgemisele - käänakuid on sel teel kokku 620 - saab ületada 59 silda, näha peaaegu igal pöördel mõnda juga või teha peatus ja sukelduda hämarasse vihmametsa.
Kolõma maantee, Venemaa
Foto: (CC) Missyleone / Flickr
See kant on põhjalikumalt läbi uuritud ja avastatud alles 1920ndate alguses. Kuna Kolõmast on leitud terve rida hinnalisi metalle ja leidub gaasi- ja naftavarusid, on kaugetesse üksikutesse paikadesse rajatud ka maantee. Tee rajati Siberi Gulagi vangilaagrite abiga igikeltsale ning seda nimetatakse ka inimluudele rajatud teeks, kuna paljud vangid hukkusid tee-ehitusel.
Col de la Bonette, Prantsusmaa
Foto: (CC) Ulflulfl / Wikipedia
Üle 2700 meetri kõrgusel Prantsuse Alpides kulgev tee võtab kurve Itaalia piiri lähedal ja pakub unustamatuid vaateid alla orgudesse.
Gotthardi tee, Šveits
Foto: (CC) Srdjan Marincic / Wikipedia
Kurviline mäest üles rühkiv vana tee ühendab Uri ja Ticino asulaid Šveitsis. Tõustakse üle 2000 meetri kõrgusele. Šveitsile kohaselt on tee sile ja korralik, kuid mägede tõttu väga kurviline.
Allikas: reisijuht.delfi.ee
Comments
Post a Comment